Oblíbené destinace ve Švýcarsku

Kurzy francouzštiny v Ženevě s Language International
naučte se Francouzky
Ženeva

5 škol, 49 kurzů jdi

Kurzy francouzštiny v Montreux s Language International
naučte se Francouzky
Montreux

2 školy, 17 kurzů jdi

Kurzy francouzštiny v Ženevě s Language International
Kurzy francouzštiny v Leysin s Language International
Kurzy francouzštiny v Montreux s Language International

Montreux

2 školy, 17 kurzů

Kurzy francouzštiny v Lausanne s Language International

Lausanne

1 škola, 13 kurzů

Kurzy francouzštiny ve Vichères s Language International

Vichères

2 školy, 2 kurzy

Kurzy francouzštiny ve Verbier s Language International

Verbier

1 škola, 4 kurzy

Kurzy francouzštiny v Schwarzsee s Language International

Schwarzsee

2 školy, 4 kurzy

Kurzy francouzštiny v Basileji s Language International

Basilej

1 škola, 1 kurz

Zobrazit všechny regiony ve Švýcarsku »

Francouzky TYPY KURZŮ

Jaký typ kurzu francouzky hledáte?

Obecné

Všeobecné kurzy francouzštiny

Všeobecné kurzy francouzštiny jsou určeny dospělým, kteří chtějí zlepšit své mluvení, čtení, psaní a poslech francouzštiny. Většina kurzů je pro dospělé od 16 let věku výše. K dispozici jsou kurzy v délce trvání 2 - 48 týdnů. Většina kurzů má 30 lekcí týdně.

Junior

Kurzy francouzštiny pro juniory

Kurzy francouzštiny pro juniory jsou ideální pro děti od 4 do 12 let a pro teenagery od 13 do 18, kteří chtějí studovat francouzky během léta. 4 - 8 týdenní kurzy k dispozici o prázdninách (od júna do augusta).

Příprava na zkoušky

Přípravné kurzy ke zkouškám francouzštiny

Přípravné kurzy na zkoušky z francouzštiny jsou určeny studentům, kteří se chtějí připravit na zkoušky znalosti francouzštiny, aby tak zlepšili své možnosti uplatnění na trhu práce nebo byli přijati ke studiu na univerzitě.

Obchodní

Kurzy obchodní francouzštiny

Individuální kurzy obchodní francouzštiny jsou určeny manažerům a profesionálům, kteří se chtějí naučit francouzky co nejrychleji při lekcích šitých na míru a se soukromým učitelem francouzštiny.

Profesionální

Profesní kurzy francouzštiny

Profesní kurzy francouzštiny jsou určeny odborníkům, kteří se chtějí učit francouzky pro určitou oblast, jako je např. podnikání, medicína, právo, letecký průmysl nebo hotelnictví.

Speciální

Specializované kurzy francouzštiny

Specializované kurzy francouzštiny jsou určeny těm, kteří se chtějí učit francouzky a účastnit se aktivit, jako je sport, umění, gastronomie a další.

Univerzita

Otázky a odpovědi

Máte dotaz? Získejte odpovědi od personálu a předchozích studentů zařízení Language International.

Položit otázku
Zobrazit překlad

"If the student is not a citizen of the EU, would this student require a student visa for an 8-week course?"

Frida Test, student z USA
Raphaël Ruchet, personál Patong Language School
If the tourist visa covers the period of the course, the student don’t need a student visa.
Bylo to užitečné? Ano
Zobrazit překlad

"Is it possible to receive a student visa with this course? Do you know if it is really complicated to get an internship in Geneva?"

Katrin katrin, student z Nemecko
Raphaël Ruchet, personál Patong Language School
In order to apply for a student visa, we can deliver an attestation to the student. Please find below the procedure. Student Visa or Permit: 1) To obtain a student visa to study at ASC International House in Geneva you first has to take an evaluation test to determine your knowledge of the language and course objectives. At ASC we identify our students’ individual needs and learning aims and tailor our courses accordingly. 2) After taking the test and provided that a course at the right level is available, you will have to enrol for a minimum of three months (12 weeks). In order to do this, you must provide either a contact address in Switzerland or your country of residence and pay the tuition fees. The price for 12 weeks is CHF 4,200.- plus CHF 100.- enrolment fee (for VISA) The price for 48 weeks is CHF 16,800.- plus CHF 100.- enrolment fee (for PERMIT) Both these prices include administration and material costs. This can be paid directly to our account. There are two possibilities: A. VISA 3 months B. PERMIT 12 months (3 months paid immediately) 3)Once the payment is received, an "Attestation" will be issued which you can present to the Office Cantonal de la Population (Foreign Police) in order to obtain a student visa (3 months) or a student permit (12 months). Office Cantonal de la Population Route de Chancy 88 1213 Onex Switzerland Or for the visa to a Swiss Embassy or Consulate in your country. The attestation will state your intention to study as per the completed enrolment form. 4)The Office Cantonal de la Population will determine whether you will be granted the visa and the type of visa; it is not the decision or the responsibility of ASC if the demand is refused. If the visa (or permit) is refused, ASC will refund the amount paid minus CHF 100- for administrative costs. Regarding the internship, it is not so easy… It depends on what he is looking for. But sincerely, it is really difficult for someone without working permit
Bylo to užitečné? Ano
Zobrazit překlad

"Does the student require a visa to visit the school?"

Rattanaporn Pimsuwan, personál Patong Language School
The student does not require a visa to Switzerland, as long as it remains 12 weeks; beyond this period she should go to the Cantonal Population Office ask for an extension of stay for reasons of study. The school will prepare her a certificate that she is regularly registered. If she is beginner in French we have a course for her.
Bylo to užitečné? Ano